Gdyby nie przypadkowe powiązanie go z zamachem na cara Rosji Aleksandra III, to prawdopodobnie ukończyłby studia medyczne w Charkowie. Zesłany na pięć lat na Syberię poznaje swoją pierwszą miłość, jest nią Leonora Lewandowska, którą poznał na zesłaniu w Rosji, mając 22 lata. Zamieszkali razem w Irkucku planując małżeństwo po powrocie do Polski. W Polsce poznaje Lidię Łojko, która wywarła ponoć znaczny wpływ na stosunek Piłsudskiego do kobiet.
http://1.fwcdn.pl/p/70/13/317013/106719.1.jpg
W lipcu 1889 r. Piłsudski wstępuje w związek małżeński z Marią Juszkiewiczową.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f8/Maria_Pi%C5%82sudska.jpg/244px-Maria_Pi%C5%82sudska.jpg
Prawdopodobnie na wieść o pojawieniu się innej kobiety Leonora Lewandowska popełnia samobójstwo.Piłsudski powraca do Warszawy w 1892 r., gdzie - po wstąpieniu do PPS - podejmuje opozycyjną wobec caratu działalność. W Warszawie, a potem w Wilnie i w Łodzi publikuje, drukuje i redaguje lewicowo-socjalistyczne materiały propagandowe. Aresztowany w Łodzi zostaje osadzony w warszawskiej cytadeli
http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-U-7173-1.jpg
http://www.jpilsudski.org/images/stories/grafiki_w_artykulach/Jozef_Pilsudski/Jozef_Pilsudski_w_Lodzi/3.jpg
To zdjęcie Piłsudskiego wykonano po aresztowaniu przez policję carską w Łodzi. Po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego (gdzie symulował chorobę umysłową) w latach 1901-1904 próbuje nawiązać kontakty z zagranicznymi ośrodkami opozycyjnymi (Szwajcaria i Anglia), i zaoferować Japonii współpracę militarną.
Okres od 1904 r. do 1906 r. jest okresem największej opozycyjnej aktywności Piłsudskiego, organizuje szkolenia bojowe i liczne zamachy (w niektórych uczestniczy sam) na urzędy i carskich urzędników oraz na policję carską. To z tego okresu wyłonił się projekt napadu na rosyjski pociąg pocztowy przewożący pieniądze z Kongresówki do Sankt Petersburga, który zorganizował i uczestniczył w nim sam Piłsudski. Akcja znana jako "pod Bezdanami" została wykonana ze skutecznością porównywalną do filmowego "Gangu Olsena".
http://www.jozefpilsudski1c.za.pl/gfx/galeria/p23_t.jpeg
Piłsudski,zakochany w swojej przyszłej żonie Aleksandrze Szczerbińskiej nie miał jednak głowy do napadów i prawdopodobnie, chcąc się wykazać przed swoją narzeczoną - z jej udziałem, oraz późniejszych czterech premierów RP (!) - zorganizował napad na pociąg. Pomimo wielu humorystycznych wydarzeń opanowano wagon pocztowy i przejęto pieniądze dla działalności opozycyjnych wobec caratu partii politycznych oraz głównie powstających polskich sił zbrojnych.
Przewidując zbliżającą się wojnę pomiędzy mocarstwami zaborczymi Polski Piłsudski organizuje na terenie zaboru austriackiego, w szczególności we Lwowie i w Krakowie, paramilitarne organizacje: Związek Strzelecki i Towarzystwo Strzeleckie. Tak, praktycznie na terenach wszystkich zaborów, powstają zalążki przyszłej polskiej armii. To w tym okresie do organizujących się związków zbrojnych dołącza mój stryj Julian, co opisuję tutaj: http://legionypolskie.blogspot.com/2013/08/wstep.html
I Wojna Światowa dla Piłsudskiego zakończyła się - po bohaterskich walkach z Armią Czerwoną - osadzeniem w więzieniu magdeburskim, a rozłąka z będącą w ciąży Aleksandrą Szczerbińską spowodowała, że zaczął podupadać na zdrowiu. Władze niemieckie celowo przetrzymywały jego korespondencję. W tym krytycznym momencie rolę pośrednika w kontaktach ze światem zewnętrznym przejął jego dawny znajomy z Wołynia hrabia Harry Kessler. domniemywany syn Cesarza Niemiec Wilhelma I, i specjalista od "mission impossible", czyli tajnych "deportacji" najważniejszych osób na świecie (przewoził także Lenina do Rosji!).
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/Harry_Graf_Kessler,_1917.jpg
Sensacyjne uwolnienie Piłsudskiego, czy raczej ucieczka trzech dostojników państwowych: Piłsudskiego, Sosnkowskiego i Kesslera przed rewolucją ogarniającą Niemcy, stała się kanwą dla wielu opracowań historycznych, literackich i filmowych. To wtedy nastąpiło słynne, nigdy nie publikowane, porozumienie pomiędzy Piłsudskim a rządem Niemiec, gwarantujące zachowanie nieagresji ówczesnych Niemiec i Polski. Porozumienie, albo raczej ustna umowa, zawarta w obecności Kesslera, na wiele lat zdeterminowała kierunek polityki Piłsudskiego.
Ze wspomnień:
Niedziela 10 listopada 1918 r. Warszawa, dzień pochmurny, szaro i deszczowo. Na dworzec wiedeński, pod którym znajduje się dzisiaj stacja metra "Centrum",
http://fotopolska.eu/foto/171/171448.jpg
o godz. 07:30 wjeżdża przedziwny pociąg składający się z lokomotywy i tylko jednego wagonu. Wysiadających pasażerów: wychudzonego, w obdartym mundurze brygadiera Piłsudskiego, oraz Sosnkowskiego i Kesslera wita książę Lubomirski, z warszawskim Komendantem Naczelnym POW Adamem Kocem. Utrzymywany w tajemnicy przyjazd brygadiera obserwuje jeszcze kilka przypadkowych osób. Wiadomość o powrocie Piłsudskiego lotem błyskawicy roznosi się po Warszawie, na trasie potencjalnych przejazdów Piłsudskiego pomiędzy siedzibami członków Rady Regencyjnej ustawiają się dziesiątki tysięcy osób. W ciągu kilkudziesięciu godzin ważnych rozmów powstają zręby Państwa Polskiego. Informacja przekazana przez hrabiego Kesslera o osiągniętym porozumieniu dociera do Berlina. Tak kończy się I Wojna Światowa. I tak - jak głosi piosenka legionistów - "ni z tego, ni z owego, była Polska na pierwszego".
Tymczasem na ul. Mińskiej 25 czekają na Piłsudskiego dwie najważniejsze w tym momencie dla niego osoby, przyszła żona Aleksandra Szczerbińska z córeczką Wandzią (na zdjęciu ta starsza z prawej strony).
http://isp.policja.pl/dokumenty/zalaczniki/12/12-2669_g.jpg
Ale o tym i o kolejnych kobietach życia Marszałka Piłsudskiego w kolejnym odcinku.
.
Naaaaaaaaaaaader skrótowo ;-) Ale barwnie i z polotem.
OdpowiedzUsuńBarwnie i z polotem to na pewno poczynał sobie Naczelnik. ;) Ja tylko próbuję to zebrać w nieco innym miejscu.
UsuńDzięki za pochwałę.
Pozdrawiam
Taki kobieciarz, niestały w uczuciach? Beeee....
OdpowiedzUsuń"On w poglądach swych był stały, tylko one się zmieniały ..." ;)
UsuńMyślę, że to jest powszechna "cecha" prawdziwych mężów stanu. Zauważ jakie problemy mają wszyscy prezydenci Francji, która jest przecież ojczyzną światowego "savoir vivre'u".
''Piłsudski'' przeleżał u nas ponad pół wieku w garażu , siedząc na trawie i paląc faję :))
OdpowiedzUsuńPrzeleżał? To znaczy teraz już nie leży? :)
UsuńTeraz stoi bokiem w kącie za kredensem i nie miał nigdy ram , kiedyś mu fotę strzelę:))
UsuńWszystkiego dobrego życzę
Szczęśliwego Nowego Roku!!!!
Pozdrawiam :)
ANDRZEJU
OdpowiedzUsuńNiech ten ROK 2015
nie skąpi szczodrości serca
i hojności dłoni,
ciepłego spojrzenia
i dobroci …
Malinko, dziękuję za miłą wizytę. Życzenia z całego serca odwzajemniam.
UsuńPozdrawiam noworocznie. ♥
Andrzej Rawicz (Anzai)
Ciągle mnie, Andrzeju, zastanawia ta późniejsza germanofobia u Marszałka i jego zupełny brak wyczucia wobec Śląska i Ślązaków, ludu pragmatycznego i prostych obyczajów, ba, żyjącego wg pozytywistycznego w treści i formie, etosu
OdpowiedzUsuńMoże zdołam to zrozumieć...
pozdrawiam noworocznie!
Witam Andrzeju. Masz rację trudno zrozumieć także i wiele innych zachowań Marszałka (np. zamach majowy, czy zwekslowanie w stronę konserwatyzmu). Ale czasy były trudne, i tak jak dzisiaj: Kto nie z Niemcem, ten z Ruskim, albo USrAelem. ;) To się już zaczyna mścić (vide Oppeln i Posen), i zrozumieć się nie da.
UsuńPozdrawiam noworocznie.
Andrzej Rawicz (Anzai)
Panowie - dotknęliście trudnych tematów - o ile zwrot w kierunku konserwatyzmu jest oczywisty i przychodzi z wiekiem - (zwłaszcza gdy kogoś tytułują ojcem ojczyzny i podobnie - patriarchalizm to kwintesencja konserwatyzmu). To faktycznie germanofobii wytłumaczyć się nie da - myślę że tu w grę może wchodzić nacisk ze strony otoczenia i konflikt interesów na forum międzynarodowym. A Ślązaków to Piłsudski nie rozumiał i tyle. Inna mentalność.
UsuńBardzo dobry tekst. Dodałabym do tego jeszcze kupowanie ubrań mozliwie jak najlepszej jakości- niestety, ale bylejakość widać, szczególnie jak się człowiek trochę interesuje ubraniami. Mam koleżankę. Ona zawsze wygląda zjawiskowo. Ma swój styl- zwykle te same kolory, kroje, dobra jakość ubrań, wyróżniające, inne niż wszystkie, dodatki. Na szczęście samą siebie też uważam za stylową, więc ta zazdrość mnie nie zjada ;)
OdpowiedzUsuńBardzo dobry komentarz. ;)
UsuńPiłsudski przez 40 lat kariery wojskowej "dorobił" się trzech mundurów. Wiadomość o zatwierdzeniu Go na stanowisku Naczelnika Państwa Polskiego przyjął w ... gaciach, bo pęknięte spodnie oddano do naprawy.
I just like the valuable information you provide in your articles.
OdpowiedzUsuńI'll bookmark your weblog and check again here frequently.
I am moderately certain I will learn many new stuff proper here!
Best of luck for the following!
My webpage ... Blackout Total
This design is wicked! You obviously know how to keep a reader
OdpowiedzUsuńentertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
almost...HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented
it. Too cool!
Visit my page drupal blog network automation